W epoce nowoczesnego budownictwa

W epoce nowoczesnego budownictwa, bloków z wielkiej płyty i przeszklonych w każdym możliwym miejscu wieżowców, mało kto pamięta jeszcze o zwyczajnych, glinianych cegłach. A przecież to cegły przez wiele lat stanowiły podstawę masowego budownictwa, co po dziś dzień zachowało się w licznych porównaniach i powiedzeniach. Nie może więc dziwić, iż cegła wraca do łask jako oryginalny, tradycyjny element stylizacji.

Cegła znajduje zastosowanie w przeróżnych stylach aranżacji wnętrz i dobrze się komponuje z różnymi rozwiązaniami. Ceglane ściany to przede wszystkim ciekawe ubogacenie pomieszczeń zaaranżowanych w stylu tradycyjnym. Rudy lub czerwony kolor poszczególnych cegieł jest zdecydowanie podkreślony białymi spojeniami, co stanowi eleganckie tło dla stylowych, klasycznych mebli. Tradycyjna ceglana ściana doskonale komponuje się również z naturalnym drewnem, co pozwala znaleźć dla niej kolejne interesujące zastosowania.

Cegła doskonale pasuje bowiem zarówno do pomieszczeń w stylu skandynawskim, z jasnymi kolorami i dużą ilością naturalnego drewna, jak i wnętrz o stylizacji folklorystycznej. Tradycyjna ceglana ściana dobrze komponuje się zarówno z folklorystycznymi ozdobami, jak i dekoracjami o stylizacji historycznej – starymi obrazami czy figurkami. Używając „ceglanej” stylistyki z umiarem nie narażamy się na oskarżenia o przesadę tudzież pretensjonalność, gdyż cegła stanowi znacznie bardziej naturalny element wystroju niż chociażby budzący postindustrialne skojarzenia beton czy przytłaczający kamień.