Kamień to tworzywo budowlane zaczerpnięte bezpośrednio z natury

Kamień to tworzywo budowlane zaczerpnięte bezpośrednio z natury. Za pierwsze osoby pomieszkujące we wnętrzach wykończonych przy użyciu kamienia można bowiem śmiało uznać jaskiniowców, a za pomieszczenia stanowiące pierwowzór współczesnych aranżacji tego typu – komory utworzonych przez naturę pieczar, jaskiń i grot.

W późniejszych wiekach kamienne bloki służyły do budowy zamków obronnych i ważnych budowli administracyjnych oraz sakralnych – bez kamienia nie byłoby egipskich piramid, wielkich zabytków starożytnej Grecji i Rzymu, średniowiecznych warowni czy romańskich i gotyckich kościołów. Nie dziwi więc fakt, że stylizacje z wykorzystaniem kamienia są obecnie popularnym sposobem na wykończenie wnętrza. Kamień to naturalnie piękny i ciekawy materiał budowlany, którego niejednolita struktura tylko dodaje uroku wnętrzom wykończonym z jego użyciem. Niejednorodna powierzchnia powoduje występowanie niepowtarzalnych refleksów, które w zależności od oświetlenia przyjmują różne kształty i kolory powodując, że ściana nigdy nie wygląda tak samo.

Kamienna ściana przywodzi na myśl bogactwo i solidność, ale świadczy także o kreatywności i odwadze mieszkańca w kwestii wykończenia wnętrz. Kamień doskonale komponuje się z drewnem i cegłą, a także starymi meblami i stylizowanymi dekoracjami. Nie można jednak przesadzić – zbyt „kamienne” wnętrze wygląda kiczowato i pretensjonalnie i świadczy po prostu o braku gustu. Kamień w zbyt dużej ilości wywiera wrażenie przytłaczające, a osoby przebywające w takim wnętrzu mogą czuć się trochę jak w jaskini.